Açık Hava ve Spor

2075
SPOR

Alanya’da spor denince akla ilk gelen dünya klasmanında önemli bir yeri olan ve her yıl ekim ayında koşulan uluslararası triatlon yarışmasıdır. Ancak Alanya, yüzme maratonu, dağ bisikleti, plaj voleybolu, plaj futbolu, sokak hentbolü, sky ball gibi birçok farklı dalda uluslararası spor yarışmasına da ev sahipliği yapar. İlkbahardan sonbahara dek Alanya’da mutlaka uluslararası bir spor etkinliği vardır.

Ayrıca dünyaca ünlü birçok spor takımları, mükemmel iklim şartları ve harika antrenman olanakları dolaysıyla kamp yeri olarak Alanya’yı tercih etmekteler. Özellikle Avrupa’dan futbol, beach voleybol, triatlon ve bisiklet milli takımları, antrenman için, her yıl Alanya’yı tercih etmektedirler.


BİSİKLET

Alanya, kış aylarındaki iklim şartları nedeniyle bisiklet ve triatlon takımları için mükemmel bir destinasyondur.

Denizden 1500 metre rakıma kadar çıkabilen asfaltlı dağ yollarının yanı sıra yine geniş ve kaliteli asfaltlı düz caddeleri vardır. Ayrıca Dağ bisikleti ve downhill parkurları da bulunmaktadır. Yerli halk, sporculara çok dikkat eder, saygı duyar ve takdir eder.

Alanya Gazipaşa havalimanına yakınlığı ve takımlara yönelik uygun şartlarda konaklama imkanları bulunduğundan, antrenman takımları için cazip bir merkezdir.


SUP ve DALGA SÖRFÜ

Dalga sörfü ve SUP (Stand up paddling) Alanya’da da yapılabilmektedir. Dünyada önde gelen sörf konulu web siteleri, Alanya’yı güzel sörf noktalarından biri olarak nitelemektedir. Uluslararası Dalga Sörfü Federasyonu (ISA), Türkiye’yi dalga sörfü yapılabilen 72 ülke arasında kabul etmiştir. Alanya’nın tarihi yarımadasını ve mağaralarını SUP yaparken denizden de görebilirsiniz.  Daha fazla bilgi için


YAMAÇ PARAŞÜTÜ

Fiziksel coğrafi ve iklim koşulları yönünden Alanya’nın birkaç bölgesinde yamaç paraşütü yapılabilmektedir.

Yamaç paraşütü hava sporlarının en basit, en kolay ve en doğaya saygılı dalıdır. Yamaç paraşütü ile Torosların zirvesinden Akdeniz’in kumsallarına saatlerce havada kuşlar gibi süzülerek, doğanın yeşili ve denizin mavi tonunun kucaklaşmasını gökyüzünden izlemenin ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.


TREKKİNG

Alanya Doğa Sporları kapsamında 19 adet yürüyüş/trekking, bisiklet ve offroad/araç parkur, 12 adet sadece yürüyüş/trekking parkur güzergahları olmak üzere toplamda 31 rota belirlenmiştir. Alanya Doğa Sporları Haritası ile belirlenen parkurlarda km’li yönlendirme levhaları ile rahatlıkla doğa yürüyüşünüzü yapabilir, bisikletinizle gezebilirsiniz.

Toplam 2240 km 2’lik alan içersinde 19 adet yürüyüş/trekking, bisiklet ve offroad/araç parkur güzergahları, 12 adet sadece yürüyüş/trekking parkur güzergahları olmak üzere toplamda 31 rota mevcuttur.
Alanya’yı henüz keşfetmemiş yerli ve yabancı misafirlerimizin doğa sporlarıyla bölgemizde tanışmalarını umuyoruz.

Harita ve ayrıntılı parkur bilgileri için www.alanyanature.com