Foto Galeri

Hoşgörü şehri Alanya

512

 

Alanya Belediyesi Yabancılar Meclisi tarafından 6. kez düzenlenen Uluslararası Alanya Noel Pazarı’nda gelenek bozulmadı. Pazardan elde edilen gelir engelliler yararına kullanılacak.

6. Uluslararası Alanya Noel Pazarı, Belediye binası arkasındaki meydanda yapıldı. Pazara Alanya Belediyesi Yabancılar Meclisi Başkanı Abdullah Karaoğlu, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya Kaymakamı Hasan Tanrıseven, Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) üyeleri, Litvanya Ankara Büyükelçisi Audrius Bruzga, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, yabancı dernekler, vatandaşlar, yerleşik yabancılar ve turistler katıldı.

Sabah saatlerinde başlayan pazarın resmi programı saat 13.00’da yapıldı. Programın resmi bölümünde Yabancılar Meclisi Başkanı Karaoğlu, Belediye Başkanı Yücel ve Kaymakam Tanrıseven konuşmalarında hoşgörü ve dünya barışına dikkat çektiler.

“DOSTLUĞUN VE KARDEŞLİĞİN EN GÜZEL ÖRNEĞİ BU MEYDANDA”

Yerleşik yabancılar ve sivil toplum kuruluşları tarafından açılan stantları tek tek dolaşarak onlarla sohbet eden Alanya Belediye Başkanı Yücel, Dostluğun ve kardeşliğin en güzel örneğinin Noel Pazarı’nda yaşandığını söyledi.

Başkan Yücel, “Vatandaşlarımız ve Yeni Alanyalı dostlarımızla, bugün bu alanda dostluğun ve kardeşliğin en güzel örneğini tekrar yaşıyoruz. Burada yabancı derneklerin yanı sıra Alanya’dan da çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve işletme stant açarak kültürümüzü sergilemektedir. Bu meydanda insana saygıyı ve kültürel zenginliğin sonuçlarını hep birlikte görüyoruz” dedi.

Alanya’nın dünyanın sayılı tatil merkezlerinden biri olduğunun altını çizen Yücel, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Alanya, 79 milletten 17 bin yerleşik ve 37 bin mülk sahibi yabancıya ev sahipliği yapıyor. Bu da Türk toplumunun saygı ve hoşgörü kültürünü yansıtıyor. 1453’te Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethindeki hoşgörü, bizim ülkemizde hala aynı şekilde devam ediyor. Atalarımızdan miras aldığımız Türk-İslam hoşgörüsünü bizler de sonsuza kadar yaşatmayı hedefliyoruz. Belediye olarak bizim görevimiz, kendi halkımızla birlikte sizlerin de mutluluğu ve refahı için aynı anlayışla çalışmaktır.

Sahip olduğumuz dini ve kültürel zenginliğimizi yaşatırken birbirimizi kırmadan, üzmeden anlayış ve saygı çerçevesinde tüm dünyaya örnek olalım. Bu duygularla Yeni Alanyalı dostlarımızın Noel Bayramı’nı kutluyor, sponsorlarımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum”

HAYIR İÇİN DÜZENLENİYOR

Resmi kurumları ve sivil toplum örgütleriyle engelliler yararına çok sayıda etkinliğe imza atan Alanya, Noel Pazarı’ndan topladığı geliri de yine engelliler için harcayacak. Alanya Belediyesi Yabancılar Meclisi tarafından Alanya’da yaşayan yerleşik yabancılar için düzenlenen 6. Uluslararası Noel Pazarı’na İrlanda, İngiliz yerleşik gruplar, Norveç Kültür Evi, Alman ve Rus Kilise Derneği, İsveç, Finlandiya, Danimarka, Polonya, Alman, Litvan ve Rus Dernekleri’nin yanı sıra sivil toplum kuruluşları da milli kültürlerini sergileyerek satış yapıyor.

ŞARJ İSTASYONU KURULDU

Noel Pazarı’ndan elde edilen gelir ise şehirde yaşayan engelliler yararına kullanılacak. Yabancılar Meclisi, önceki yıllarda pazardan elde ettiği gelirleri tekerlekli sandalye, taşınır engelli asansörü, engelli taşıma aracı ve engelli şarj istasyonları için kullandı.

SAHNEDEN BARIŞ SESLERİ YÜKSELDİ

Korolar ve dans gruplarının güne özel hazırladığı şarkıların özellikle dünya barışına seslenmesi dikkat çekti. Müzik Mozaik Korosu, Finlandiya Sumba Grubu, Akdeniz Kültürlerarası Uyum Derneği Korosu, Polonya Trzcina Hareket Tiyatrosu, Vokal Topluluk Forte Meastro ve çocuk koroları tarafından söylenen şarkılarda tüm dünyaya barış ve hoşgörü haykırıldı.

HERŞEY DÖRT DÖRTLÜK HAZIRLANDI

Noel Pazarı’na katılan yabancılar Alanya Belediye Başkanı Yücel, Alanya Kaymakamı Tanrıseven ve alanın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek, her ayrıntının düşünüldüğünü, dört dörtlük bir organizasyon olduğunu belirttiler. Yiyecek ve sergi stantlarının yanı sıra Noel ağacı, Santa Claus Evi, çocuklar için workshop alanları, fotoğraf köşesi ve müziklerle organizasyonun son derece mükemmel olduğunu kaydeden yerleşik yabancılar bu imkanın kendilerine verilmesin çok memnun olduklarını söylediler.
Foto Galeri

Hoşgörü şehri Alanya
Hoşgörü şehri Alanya
Hoşgörü şehri Alanya