Foto Galeri

Dünya turizminin nabzı İstanbul EMITT’te attı (FOTO GALERİ)

347

 

 

 

Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT, tamamlandı. Dünyanın en prestijli fuarları arasında yer alan EMITT’te Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) standı ilgi odağı oldu. Stantta 20 kasa Alanya muzu dağıtıldı. Fuarın ilk gününü değerlendiren Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED)Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, 18’incisi düzenlenen EMITT’e her yıl ALTİD olarak iştirak ettiklerini belirterek, “Alanya otelleriyle birlikte Alanya’mızın kültürel değerleri de 64 metrekarelik standımızda tanıtıldı. İpek böceği kozasından yapılan süs eşyaları ve dokuma tezgahında yapılan ipek kumaşlar misafirler tarafından çok beğenildi. Kültürel ağırlıklı tanıtımlarımız dışında Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Alanya-Konaklı Kongre Merkezi’ni tanıttık ve bu anlamda olumlu tepkiler aldık” dedi.

‘GÖZ BEBEĞİ OLACAK’

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Suat Çavuşoğlu, fuarların sektörel buluşma noktaları olduğunu belirterek, “İlk iki gün profesyonel turizmcilere yönelik çalışmalar yapıldı. Özellikle kongre merkezi ilerleyen yıllarda Türkiye’nin göz bebeği haline gelecek” dedi.

‘KONGRE HEYECANI’

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Alanya-Konaklı Kongre Merkezi Satış ve Pazarlama Müdürü Özgür Arslan, “Alanya-Konaklı Kongre Merkezi’nin konumunu ve cazibesini detaylarıyla ziyaretçilere anlattık. Yurt içinden ve yurt dışından çok güzel tepkiler aldık. Kongre merkezimiz, kongre turizminde uzmanlaşmış acenta yetkililerinde büyük heyecan uyandırdı” dedi.

‘KONGRE GRUPLARINI TAŞIMAYI HEDEFLİYORUZ’

Kongre turizmi için Alanya standını ziyaret eden Yobboo (Polonya) firmasının Ürün Müdürü Marta Nettmann Roszkowska, “Alanya, hava ulaşımı uygun fiyatlı olduğu için tercih ettiğimiz bir bölge. Alanya’ya kongre gruplarını taşımayı hedefliyoruz” dedi.

 

‘RENKLİ GÖRÜNTÜLER OLUŞTU’

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı ve Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, Alanya standını ziyaret eden isimlerden bazılarıydı. Alanyalı turizmcilerle bir süre sohbet eden Arıcı ve Öztürk, Alanya muzunun tadına bakmayı da ihmal etmedi. Vali Öztürk’ün Alanya muzunu stant ziyaretçilerine ikram etmesi ise renkli görüntüler oluşturdu.

‘YATAK ARTIŞINA İHTİYAÇ YOK’

Yerli ve yabancı turizmcilerin fuar izlenimleri şöyle: Giderek artan yatak kapasitesinin Alanya turizmi için handikap oluşturduğunu söyleyen Alaiye Otel Genel Müdürü Selim Soylu, “Konsept ve nitelik açısından farklılık oluşturamayacak yeni yatak kapasitesine Alanya’nın ihtiyacı yok” dedi. EMITT’te Gazipaşa Havalimanı’nın ön saflarda tanıtıldığını ve fuar ziyaretçileri tarafından en çok sorulan soruların bu havalimanı ile ilgili olduğunu belirten Soylu, “Özellikle Anadolujet iç pazarı oldukça hareketlendirecek. Her geçen dönemde, doğrudan veya bağlantılı yurt dışı seferlerin artması Alanya turizmini güçlendiriyor” dedi. Son dönemde döviz kurlarında yaşanan hareketliliğin piyasalarda tedirginlik yarattığını dile getiren Soylu, “Alım gücünün düşeceği endişesi var. Tatil taksitlendirmeleri yeni düzenlemeyle 12 aydan 9 aya çekildi. Fakat bu gelişmelere rağmen iç pazardaki sinyaller olumlu yönde. Önceki yıla oranla iç pazarda büyüme, dış pazarda ise bir durgunluk yaşanıyor” şeklinde açıklamalarda bulundu.

‘YÜZDE 10 BÜYÜME VAR’

Ağırlıklı olarak Rusya, Kazakistan ve Baltık Devletleri pazarından Türkiye ve Alanya’ya turist getiren Trek Travel Pazarlama Müdürü Wanda Kirazcı, EMITT fuarında temaslarda bulundu. Kirazcı, “Erken rezervasyon rakamları özellikle Baltık Devletleri’nde önceki yıla oranla yüzde 10 dolayında büyüdü. Alanya operasyonlarımızı Gazipaşa Havalimanı üzerinden gerçekleştirmeye özen gösteriyoruz. Böylece hem misafirlerimizi uzun kara yolculuğunda yormamış oluyoruz hem de Gazipaşa Havalimanı’nın uçuşlardaki düşük maliyetlerinden faydalanıyoruz” dedi.

‘GAZİPAŞA HAVALİMANI TEMASLARI YOĞUN’

Çalıştıkları birçok tur operatörünün Gazipaşa Havalimanı’nı tercih ettiğini dile getiren Long Beach Satış ve Pazarlama Müdürü Hülya Şahin, daha fazla uçağın bu havalimanını kullanması için EMITT’te yoğun temaslarda bulunduklarını ifade etti.

TAV’IN ALANYA İLGİSİ

Gazipaşa Havalmanı’nın da işletmesini yapan TAV firmasının Pazarlama Müdürü Serkan Karahatay, Alanya standını ziyaret ederek havalimanında yaşanan gelişmeler üzerine Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve ALTİD Başkanı Burhan Sili ile bir süre görüştü.

SİLİ’YE TEŞEKKÜR

Öte yandan Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Alanya-Konaklı Kongre Merkezi Satış ve Pazarlama Müdürü Özgür Arslan, ALTİD Başkanı Sili’ye kongre merkezi tanıtımına katkılarından dolayı bir hediye verdi.

 
Foto Galeri

Dünya turizminin nabzı İstanbul EMITT’te attı (FOTO GALERİ)
Dünya turizminin nabzı İstanbul EMITT’te attı (FOTO GALERİ)
Dünya turizminin nabzı İstanbul EMITT’te attı (FOTO GALERİ)
Dünya turizminin nabzı İstanbul EMITT’te attı (FOTO GALERİ)
Dünya turizminin nabzı İstanbul EMITT’te attı (FOTO GALERİ)