Başarıya giden yolda 3 uyarı

268

 

Önümüzdeki yaz sezonunda Alanya’da 5 bin civarinda, Akdeniz çanağında ise 30 binin uzerinde yeni yatak kapasitesinin devreye gireceğini söyleyen Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, “Özellikle Side’de 3’üncü ve 4’üncü bantta turizm yapılaşması hızla artıyor. Bu da, Alanya’dan daha yüksek fiyata satış yapan otellerin, fiyatlarını Alanya seviyesine çekebileceği anlamına geliyor. Alanya turizmini besleyen dinamikler, rekabet gücünü yüksek tutabilmek adına şu ana başlıkları dikkate almalı:

 

1- Katıldığımız dünya fuarlarında ana tanıtım aracı olarak Gazipaşa Havalimanı’nı belirledik. Otelcisinden esnafına kadar turizm bağlantısı olan her bireyin bu havalimanını, özellikle Alanya’ya Antalya üzerinden gelen misafirlerimize daha etkin bir şekilde anlatması gerekli.

 

2- Artan yatak arzı Akdeniz çanağında bir süreliğine durdurulmalı. Tesislerde kalite arttırımına yönelik çalışmaların yapılması önemli.

 

3- Otellerden şehir esnafına kadar her alanda turizme hizmet edebilecek kapasitede ve yeterlilikte personelin çalıştırılması şart. Bu doğrultuda Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Meslek Yüksek Okulu (MYO) yönetimiyle temaslar arttırılmalı, desteklenmeli ve turizm alanında eğitim alan personelin sektörde yer edinimi sağlanmalı.