Alanya’da turizm 12 aya yayılacak

267

 

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, Türk turizm sektörüne en fazla katkı sağlayan bölgelerin başında Alanya ilçesinin geldiğini belirtti.

Bölgedeki tesislerin doluluk oranının yılın yalnızca birkaç ayı yüksek olduğunu belirten ALTİD Başkanı Burhan Sili, “Alanya’nın marka değerini yükseltmek, turizmi mevsimsellikten yıl bazına yaymak amacıyla Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) hibe desteği ile bir önceki yıl ‘Alanya Sahil Güvenliğini Geliştirme Projesi’ni, 2013 yılında da ‘Alanya’da Dalga Sörflü Günler’ projemizi tamamladık. Spor turizmine dalga sörfünü ekledik. Hali hazırda ‘Engelsiz Turizm Kenti Alanya Projesi’ devam etmektedir” dedi.

Antik kentleri, yayla yaşamını, endemik bitkileri, yöresel ipek dokuma ürünlerini ve yöresel lezzetleri yurt içi ve yurt dışında tanıtma, pazarlama, yeni pazarlara girmek için rekabet gücü oluşturma gibi konuların çalışmaları arasında bulunduğunu belirten Sili, Alanya’nın coğrafi ve iklimi açısından doğa sporlarına son derece uygun olduğunu söyledi.

ALTİD Başkanı Sili, “Alanya kuzeyi, trekking, bisiklet gibi doğa sporlarının yapılmasına elverişlidir. Alanya Demirtaş mevki-Syedra Kalesi’nden Okurcalar Alara Han’a kadar uzanan haritasını çizdirmekte olduğumuz alanlarda gerekli altyapı çalışmalarını içeren bir projemizi BAKA’ya sunduk. Proje değerlendirme sürecindeki trekking ve doğa sporları güzergahlarının oluşturulması çalışmamız ile özellikle spor turizminin geliştirilmesi, bölgemiz turizminin çeşitlendirilmesi ve uzamasına katkıda bulunacağını düşünmekteyiz. Doğa sporlarının bölgemizde yapılır hale gelmesi ve sürekliliği Alanya tanıtımına olduğu kadar kırsal kesime de sosyal ve ekonomik yönden pozitif etki edecektir” şeklinde konuştu.

Alanya’nın önemli spor müsabakaları ile kongre ve seminerlere ev sahipliği yapacak yeni tesislere sahip olduğunu da hatırlatan Sili, şunları kaydetti: “15 bin kişilik stadyum ve bin seyirci kapasiteli 10 kulvarlı kapalı olimpik yüzme havuzu gibi spor tesislerimizde yıl boyunca önemli takımları ağırlamakta ve ulusal ve uluslararası müsabakalara ev sahipliği yapmaktayız. Alanya-Konaklı’da 2013 yılında hizmete giren Akdeniz Üniversitesi Konaklı Kongre Merkezi’nde de önemli kongre ve seminerlere ev sahipliği yapmayı hedeflemekteyiz.”

Sili; tahsis sürecinin tamamlanmasından sonra Alanya’da Emişbeleni (Baltepe), Mahmutlar (Gökçebelen), Kargıcak, Okurcalar (Ortaören) ve Türkler’de (Akyar) yapılacak olan golf alanlarıyla da golf turizminin hedeflendiğini açıkladı.