Foto Galeri

Ünlü bisikletçiler için kokteyl verildi

213

Bu yıl 50’ncisi düzenlenen ve Alanya-Alanya etabıyla başlayacak olan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda mücadele edecek takımlar ve 160 sporcu tarihi Alanya Tersanesi manzarasına karşı düzenlenen kokteyl sonrasında halka tanıtıldı.

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği’nin (ALTİD) organize ettiği 50. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Kokteyli ardından sporcular tek tek sahneye davet edilerek halka tanıtıldı. Alanya Kızılkule’de gerçekleştirilen tanıtım organizasyonuna Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya Kaymakamı Erhan Özdemir, Alanya Cumhuriyet Başsavcısı Yener Yavuz, ALTİD Başkanı Burhan Sili, yerli ve yabancı basın mensupları katıldı.

’50. YIL BİZE NASİP OLDU’

Tanıtım organizasyonunda konuşan Türkiye Bisiklet Federasyonu (TBF) Başkanı Müftüoğlu, turun startının memleketi olan Alanya’da gerçekleştirilecek olmasından ve 50. yılı itibariyle ayrı bir heyecan içinde olduğunu belirterek, “50 yıldır süren ve her yıl devam eden bir hikaye. 50’ncisini düzenlemek bize nasip oldu. Başlangıcın neden Alanya olduğunu, Alanya yarın herkese göstermiş olacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

‘AİLEM BURADA’

Torku Şekersporlu bisikletçilerden Miraç Kal da kendisi için özel bir gün olduğunu dile getirerek, “Beni destelemek için ailem de burada. Umarım istediğimiz hedeflerin arkasında durabiliriz” ifadelerini kullandı. Diğer bir bisikletçi Nazım Bakırcı da “Bu yarışlar için kamplar yaptık. 50. yıl herkes için tabii ki özel. Bu turu buradaki herkes kazanmak istiyor. Umarım en iyi olan kişi kazanır” dedi. Tanıtımın ardından Kıraç konseri ve havai fişek gösterisi düzenlendi.

TAKIMLAR LİSTESİ

Alanya-Alanya etabıyla start alan yarışta pedal çevirecek takımlar şöyle: “AST Astana Pro Team KAZ Asya Profesyonel, BEL Belkin Pro Cycling Team NED Avrupa Profesyonel, CAN Cannondale ITA Avrupa Profesyonel, LAM Lampre – Merida ITA Avrupa Profesyonel, LTB Lotto – Belisol BEL Avrupa Profesyonel, OPQ OmegaPharma – Quick Step BEL Avrupa Profesyonel, OGE Orica – GreenEDGE AUS Okyanusya Profesyonel, KAT Team Katusha RUS Avrupa Profesyonel, BAR Bardiani – CSF ITA Avrupa Profesyonel Kıta Takımı, CJR CajaRural – Seguros RGA ESP Avrupa Profesyonel Kıta Takımı, CCC CCC Polsat – Polkowice POL Avrupa Profesyonel Kıta Takımı, COF Cofidis, Solutions Crédits FRA Avrupa Profesyonel Kıta Takımı, DPC Drapac Professional Cycling AUS Okyanusya Profesyonel Kıta Takımı, MTN MTN – Qhubeka RSA Afrika Profesyonel Kıta Takımı, TNN Team NovoNordisk USA Amerika Profesyonel Kıta Takımı, TSV TopsportVlaanderen – Baloise BEL Avrupa Profesyonel Kıta Takımı, UHC UnitedHealthcare Pro Cycling Team USA Amerika Profesyonel Kıta Takımı, WGG Wanty – GroupeGobert BEL Avrupa Profesyonel Kıta Takımı, YEL YellowFluo – NeriSottoli ITA Avrupa Profesyonel Kıta Takımı, TRK TorkuŞekerspor TUR Avrupa Kıta Takımı”

TURUN DETAYLARI

“Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu” 50. yılında bisiklet heyecanını Alanya’dan İstanbul’a taşıyacak. Dünya’nın yegane kıtalararası etaplı bisiklet turuna katılacak profesyonel takım ve sporcuların üst düzey mücadelesi 27 Nisan Pazar günü Alanya’da başlayacak. 8 gün boyunca Akdeniz ve Ege sahilleri boyunca ilerleyecek olan Turkuaz Rekabet sporcuların İzmir’den uçak ile İstanbul’a transferi ardından 4 Mayıs Pazar günü görkemli finişe ev sahipliği yapacak olan İstanbul etabı ile sona erecek. Toplam mesafesi bin 254 kilometre olan TUR 2014 yarış parkurunda bisikletçileri üçüncü ve altıncı etapta iki önemli tırmanış finişi bekliyor. Deniz seviyesine göre bin 825 metre yükseklikte Elmalı Göğübeli geçidinde bitecek olan 3. etap 50. yıl mücadelesinin en uzun ve en yüksek etabı olarak dikkat çekiyor. TUR 2014’ün en uzun ikinci etabı olan 6. etabın sona ereceği Selçuk tırmanışında ise bisikletçiler son 5 kilometrede 400 metre yükseğe tırmanarak Meryem Ana tepesine ulaşacak. Tırmanış bölümleri bakımından zengin ve sporcuları zorlayacak bir diğer etap ise 1 Mayıs günü koşulacak olan Marmaris-Bodrum (Turgutreis) mücadelesi. 50. yılında Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun en uzun üç etabının aynı zamanda en yüksek etaplar olması tırmanış puanları ve genel klasman liderliği bakımından tırmanış ustası bisikletçilere önemli birer fırsat sunacak. Nispeten düz parkurlara sahip diğer beş etap ise sprinterler arasındaki ataklar ile mücadeleyi üst düzeye çıkararak sporculara sprint puanları klasmanı için avantaj sağlayacak. İlk kez 1968 yılında Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda finiş etabına ev sahipliği yapan İzmir 2014 yılında bir değişiklik ile gündemde. Son iki yıldır Lozan meydanında sona eren 7. etap finişi 2014 yılında şehrin diğer yakasına Karşıyaka İskelesi’ne taşınacak.

TRT’DE GÜNDE 2 SAATTEN FAZLA CANLI YAYIN OLACAK

TRT tarafından Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun canlı yayın süresinin 27 saat olacağı duyuruldu. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu ve TRT’nin 50. yılında, Turkuaz rekabet 27 Nisan–4 Mayıs 2014 tarihleri arasında TRT-3, TRT Spor, TRT Türk ve TRT HD kanallarında dönüşümlü olarak canlı ve tekrar yayınlarla ekranlara taşınıyor. Her etabı günde 2 saatin üzerinde canlı yayınlanacak olan mücadele usta yorumcuların anlatımları ve röportajlarla ekranları başında izleyicilere bisiklet heyecanı yaşatacak. Profesyonel sporcular arasındaki üst düzey mücadelenin etap etap analizi, perde arkasında yaşananlar, sporcu ve takımlara dair bilgiler, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun elli yıllık tarihine ışık tutan bilgiler ile belgesel tadında TUR 2014 heyecanı TRT ekranlarında bisiklet severleri bekliyor olacak.

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 50. Yılında Eurosport Aracılığıyla Avrupa Ve Asya’da 76 Ülkeye Ulaşacak

EUROSPORT’TAN 22 SAAT YAYIN YAPILACAK

Avrupa’nın lider spor kanalı Eurosport, 50.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu için 27 Nisan – 4 Mayıs 2014 tarihleri arasında 10 saat 45 dakikası canlı olmak üzere 22 saat 45 dakika yayın yapacak. Eurosport ve Eurosport-2 mücadeleyi HD kalitesinde izleyicilere ulaştıracak. 2009 yılından bu yana Türkçe dahil olmak üzere 20 farklı dilde tecrübeli yorumcuların anlatımları eşliğinde Eurosport ve Eurosport-2 ekranlarında yer bulan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu bu sayede Avrupa ve Asya kıtasında Eurosport’un erişim sağladığı 76 ülkeyi erişim ağına dahil edecek.

8 GÜN SÜRECEK

Alanya’daki Hükümet Konağı önünden başlayan tur, Kemer, Finike, Elmalı, Fethiye, Marmaris, Bodrum, Selçuk, Kuşadası, İzmir ve İstanbul’a kadar uzanacak. Dünyanın en seçkin bisikletçileri, 8 gün boyunca Ege ve Akdeniz sahillerinde ilerleyerek İzmir’den hava yoluyla İstanbul’a geçecek.
Foto Galeri

Ünlü bisikletçiler için kokteyl verildi
Ünlü bisikletçiler için kokteyl verildi
Ünlü bisikletçiler için kokteyl verildi