ALTİD yeşil ışık yaktı

359

 

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Yönetim Kurulu toplantısı Okurcalar-Kargıcak arasında bulunan bölge dernek başkanlarının katılımıyla ALTİD toplantı salonunda yapıldı. Alanya turizminin durumu, geleceği ve Büyükşehir Yasası’yla birlikte Alanya sahil büfeleri konusu toplantının önemli gündem maddelerini oluşturdu.

BAKANLIK ÖRNEK GÖSTERİYORDU

ALTİD, Büyükşehir Yasası öncesinde merkezde bulunan sahil büfelerinin kullanım haklarını bedeli karşılığında Alanya Belediyesi’nden alarak bu büfeleri Alanyalı turizmcilere kiralıyor, Alanya tanıtımında, sosyal sorumluluk projelerinde, sahil temizliği ve şehir güvenliğinin sağlanmasında kullanılmak üzere gelir elde ediyordu. ALTİD ve belediyenin bu işbirliği ülke çapında faydalı bulunurken Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Antalya Valiliği  tarafından da örnek uygulama olarak gösteriliyordu.

ALANYASPOR’A MADDİ DESTEK

Geçtiğimiz günlerde Alanya’ya gelen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Büyükşehir Belediyesi’ne geçmesi yönünde talepte bulundukları Hazine sınırlarında olan sahil büfelerinin kullanım haklarının yeniden ALTİD’e verilmesi gerektiğini vurgulayarak örnek gösterilen bu sistemin devam etmesi gerektiğinin altını çizmişti. Türel, ALTİD yönetimiyle görüşerek sahil büfelerinin kullanımını yeniden ALTİD’e vermek istediklerini, bunun karşılığında maddi desteğe ihtiyacı olan Alanyaspor Futbol Kulübü’ne yıllık 1 buçuk milyon TL verilmesi gerektiğini dile getirmişti.

‘BİZLER İÇİN META DEĞİLDİR’

Toplantıda ağırlıklı olarak Alanya turizminin durumu, geleceği ve sahil büfeleri gündem maddelerinin konuşulduğunu söyleyen Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve ALTİD Başkanı Burhan Sili, “Bugüne değin hep hizmet mantığıyla hareket ettik. Büfelerin kullanımı da dahil aynı mantıkla hareket etmeye devam edeceğiz. Büfeler konusu da hizmet için birer unsurdur ve asla bizler için ticari meta değildir. Sayın Türel’in de ifade ettiği gibi sahil büfelerinin yeniden ALTİD tarafından Alanya’ya değer katan bir sistem içerisinde yönetilmesi bölge turizmi açısından son derece önemlidir” dedi.

‘KULÜBÜMÜZE DESTEK VERMELİYİZ’

Büfelerin kaç adet olacağı ve konumları konusunda araştırma yaptıklarını söyleyen Sili, “Bu çalışmalar tamamlandıktan sonra bölge başkanlarımızla ikinci kez bir araya geleceğiz” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Türel’in, maddi desteğe ihtiyacı olan Alanyaspor Futbol Kulübü’ne 1 buçuk milyon TL’lik yardım çağrısına da değinen Sili, toplantıda görüş bildiren Alanya turizmcilerinin daha önce olduğu gibi Alanyaspor Futbol Kulübü’ne destek verilmesi kararını gönülden kabul ettiklerini belirterek, “Rakam olarak netleşen bir durum olmasa da toplantımızda ‘Kulübümüze destek vermeliyiz’ kararı çıktı” dedi.

‘NETLEŞMESİ GEREKENLER VAR’

“Yardım konusunun sahil büfeleriyle bağlantılı olmasından dolayı netleşmesi gereken birkaç konu var” diyerek konuşmasını sürdüren Başkan Sili, “Sayın Türel’in ifadesine göre konuşuyorum, öncelikle sahillerin, taleplerine istinaden Büyükşehir Belediyesi himayesine girdiği kesinleşmeli. Yine Sayın Türel’in yaptığı açıklamada belirtilen Hazine’nin, sahil büfelerinin kullanımı konusunda Büyükşehir Belediyesi’nden ne kadar ödeme talep edeceği konusunun ve bize ne kadar bir bedelle verileceği konularının belirlenmesi gerekli. Bu ve benzer konular netleşince hesaplarımızı yaparak Alanyaspor Futbol Kulübü’ne yapılacak net yardım miktarını o zaman sağlıklı bir şekilde ortaya çıkarabileceğiz” şeklinde konuştu.

‘HİZMET NOKTASINDA KULLANILMASI GEREKLİ’

ALTİD olarak bugüne kadar olduğu gibi sahil büfelerinin işletmesine her zaman talip olduklarını ve bunun turizm ve turizmciler adına bir görev olduğunu ifade eden Sili, “Sahiller ve sahil büfeleri Alanya turizminin çok önemli birer parçası. Turizmin olmazsa olmazları. Bizler için asla birer ticari meta değiller ve Alanya turizmine hizmet noktasında kullanılmaları gerekmektedir” dedi.

‘ENTEGRASYON BİRAN ÖNCE SAĞLANMALI’

Alanya ve Antalya Büyükşehir belediyelerinin entegrasyonuna da değinen Sili, sözlerini şöyle noktaladı: Alanyaspor Futbol Kulübü’ne destek verilmesi konusunda olduğu gibi, Alanya Belediyesi’nin şehir çöplerinin toplanabilmesi hususunda otelcilerden talebi de geçtiğimiz günlerde gündeme taşındı. Aynı zamanda sosyal sorumluluk projelerine yapılan katkılar, yurt içi ve yurt dışı tanıtım çalışmaları ve şehrin güvenliğine sağlanan katkıları kamu yararına çalışan bir dernek olarak sürdürmekteyiz. Bu sebeple yapılanların ve yapılması istenilenlerin geniş açıdan ele alınarak değerlendirilmesinin önemli olduğunu düşünmekteyiz. Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Alanya Belediyesi’nin entegrasyonunun hızlı bir şekilde sağlanarak çalışmaların aksatılmadan yapılmasını, bölgemiz ve turizmin zarara uğramamasını gönülden istiyoruz. Bu konuda da yetkililerle gerekli görüşmeleri yapıyoruz.