Foto Galeri

Alanya ‘Yeşil Yıldız’a odaklandı

224

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisi Belgesi” (Yeşil Yıldız) bilinçlendirme semineri Alanya Turistik İşletmeciler Derneği’nin (ALTİD) ev sahipliğinde yapıldı. Yaklaşık 2 saat süren seminerde sunum yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı Baş Kontrolörü Orhan Gazi Karaca, turistik tesis işletmecilerine “Yeşil Yıldız” belgesine sahip olabilmek için oluşturulan kriterleri ve puanlama sistemini anlattı.

DOĞA DOSTU KRİTERLER

Yeşil Yıldız sertifikalandırma programı, su ve çevreye zararlı maddelerin tüketiminin azaltılmasını,  atık miktarının kontrolünü, enerji verimliliğinin arttırılmasını, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının teşvik edilmesini, konaklama işletmelerinin yatırım aşamasından itibaren çevreye duyarlı olarak planlanmalarını ve gerçekleştirilmelerini, tesisin çevreye uyumunu, çevreyi güzelleştirici düzenleme ve etkinlikleri, ekolojik mimariyi, çevreye duyarlılık konusunda bilinçlendirmeyi, eğitim sağlanmasını ve ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılmasını kapsamaktadır.

‘SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İÇİN ÖNEMLİ’

Konaklı Kongre Merkezi’nde düzenlenen seminerde bir konuşma yapan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve ALTİD Başkanı Burhan Sili, Alanya ölçeğinde yapılacak bir Yeşil Yıldız çalışmasının aynı zamanda gelecek nesillere bırakılacak dünya ekolojik sistemini çok yakından ilgilendirdiğini söyleyerek, “Sürdürülebilir turizm ve işletme maliyetlerinin küçültülmesi açısından da son derece önemli. Bu konuda çalışmalarımız devam edecek” dedi.
Foto Galeri

Alanya ‘Yeşil Yıldız’a odaklandı