Dünya genelinde eş zamanlı yapılacak yardım koşusunun Türkiye ayağı Alanya’da

406

Yüzbinlerce kişinin tek yürek olarak koşacağı etkinliğin basın toplantısına, Wings for Life Vakfı CEO’su Anita Gerhardter, yarışın Uluslararası Sportif Direktörü Colin Jackson, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, yarışın Türkiye Sportif Direktörü Salih Münir Yaraş ve Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Semra Çetinkaya katıldı.


Omurilik felcinin kalıcı tedavisine yönelik araştırmalara fon sağlayan Wings For Life Vakfı yararına düzenlenen organizasyonun elçilerinden oyuncu Burcu Kara, radyo ve televizyon programcısı Ceyhun Yılmaz ve milli sporcu Ahmet Arslan da basın toplantısında yer alarak etkinliğin önemine dikkat çekti. 

Elde edilen tüm gelirlerin omuriliği felci araştırmalarına aktarılacağı, dünyanın dört bir yanından yüzbinlerce kişinin koşamayanlar için koşacağı yarışın Türkiye’deki adresi ise Alanya. Wings for Life World Run ile ilgili daha fazla bilgi ve kayıt için www.wingsforlifeworldrun.com ziyaret edilebiliyor. 

35 ülkede 37 farklı lokasyonda aynı anda gerçekleştirilecek ve Türkiye’de Alanya’da TSİ 13:00’da başlayacak olan etkinliğin tanıtıldığı toplantıda, Wings for Life Vakfı CEO’su Anita Gerhardter, yarışın Uluslararası Sportif Direktörü Colin Jackson, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, yarışın Türkiye Sportif Direktörü Salih Münir Yaraş ve Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Semra Çetinkaya’nın yanı sıra etkinliğin destekçilerinden oyuncu Burcu Kara, radyo ve televizyon programcısı Ceyhun Yılmaz ve milli sporcu Ahmet Arslan yer aldı. 

Wings for Life World Run’ın amaçları ve hedefleri hakkında bilgilerin paylaşıldığı toplantıda, benzersiz formata sahip bu küresel yarışın, Wings for Life Vakfı’nın misyonu doğrultusunda, omurilik felcine dikkat çekmek ve omurilik sakatlanmalarının kalıcı çözümü için gerçekleştirilecek araştırmalara fon sağlamak amacıyla düzenlendiği aktarıldı. Dünya çapında 3 milyon kişinin omurilik sakatlanması sebebiyle engelli bir yaşam sürmek zorunda olduğu, yapılan araştırmaların her yıl 130 bin kişinin omurilik sakatlanmasına uğradığı ve felç geçirdiği, Türkiye’de ise 150 bin üzerinde omurilik felçlisinin olduğunun tahmin edildiği kamuoyuyla paylaşıldı. 

Benzersiz format, unutulmayacak küresel koşu deneyimi… 

Amatör koşucular ve profesyonel atletler dahil her düzeyde sporcunun, yarışa katılan ülkelerden dilediğinde koşabileceği, benzersiz formata sahip Wings for Life World Run’a 20 Nisan Pazar gecesine kadar www.wingsforlifeworldrun.com adresinden kayıt olunabilecek. Etkinliğin Türkiye ayağının gerçekleştirileceği Alanya’da Kızıl Kule’nin önünden başlayacak parkur, Antalya’ya doğru sahilin yanındaki ana yoldan devam edecek. 

Yüzbinlerce kişinin birbiriyle yarışacağı, tüm dünyada aynı anda başlayacak küresel yarışta alışılagelmiş, sabit bir bitiş çizgisi olmayacak. Yarış başladıktan yarım saat sonra başlangıç noktasından yola çıkacak takip aracı tarafından geçilen katılımcılar yarıştan elenecek. Her ülkedeki takip araçlarından alınan sinyallere göre sona kalan kadın ve erkek 2 yarışmacı global yarışın tüm dünyadaki kazananları olacak. Global birinciler dünya turu kazanırken her ülkenin kadın ve erkek birincileri ise gelecek yıl istedikleri bir parkurda koşma hakkına sahip olacak. 

Wings for Life Vakfı hakkında: 

Omurilik felcinin kalıcı tedavisine yönelik araştırmalar için Dietrich Mateschitz ve Heinz Kinigadner tarafından kurulan Wings for Life Vakfı, 2004 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Wings for Life Vakfı, düzenlediği etkinlikler sayesinde sağladığı gelirlerin yanı sıra, tüm dünyadan gönüllü bireyler ve kurumsal bağışçıların destekleriyle faaliyetlerini sürdürüyor.