WTM Turizm Fuarı

341

 İngiltere’nin başkenti Londra’da 8-11 Kasım tarihleri arasında düzenlenen ve dünyanın en büyük turizm fuarlarından biri olan World Travel Market(WTM) Türk turizm sektörünün yüzünü güldürdü. Alanya olarak ve ALTİD Başkanı Gülçin Güner’in de katıldığı fuar oldukça verimli geçti.

Türkiye Otelciler Federasyonu(TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut, 2011 yılında çift haneli büyüme beklediklerini ve Türkiye’ye gelecek İngiliz turist sayısının da 3 milyon barajını aşacağını umduğunu belirtti.

Dünya turizm profesyonelleri için 2011 yılına yönelik pazarlar hakkında ilk verileri göstermesi açısından büyük önemi olan WTM Fuarı’na Türkiye, Bakanlıktan, özel sektör kuruluşlarına kadar geniş bir katılımla tam anlamıyla çıkarma yaptı.

TÜROFED Başkanı Ahmet Barut WTM ile ilgili değerlendirmelerinde fuarın Türkiye açısından gayet başarılı geçtiğini belirterek, İngiltere’nin Almanya ile birlikte en çok turist ihraç eden ülke olduğunun altını çizdi.

WTM’deki Tur operatörleri ile yaptıklarını görüşmelerde 2011 yılında da büyümenin devam edeceğini gördüklerini belirten Ahmet Barut, fuarda gerçekleşen ilk satışların bu beklentilerini doğruladığını söyledi.

Ahmet Barut; “2011 yılında çift haneli bir büyüme beklendiğini, 2011 yılında Türkiye’ye gelen İngiliz turist açısından 3 milyon barajının da aşılacağını umduğunu” belirtti. İngiliz turist açısından asıl hedeflerinin aynı Alman pazarında olduğu gibi 4 milyon turist rakamını aşmak olduğunu söyleyen Ahmet Barut, “Bu hedefi de çok kısa bir gelecekte ulaşılabilir görüyoruz. Çünkü İngilizler Türkiye’yi tanıdıkça daha çok seviyorlar, sevdikçe de daha çok geliyorlar. Bu artışta İngilizlere uygun ürün geliştirmenin de önemli bir cazibe yaratacağını da belirtmek isterim” dedi.