Foto Galeri

Veledrom müjdesi

275

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı Burhan Sili başkanlığında yapıldı. Dernek yönetiminin aynı zamanda misafirleri de vardı. Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Voc-Test Merkezi Yöneticileri, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü, Konaklı Ümit Altay Otelcilik Okulu, Otel Temizlik Eğitimi ve Dekorasyon Derneği (OTED) yöneticileri yaklaşan turizm sezonu öncesinde ALTİD yönetimini ziyaret ettiler.

‘ORGANİZASYON SAYISI ARTACAK’

Yaptıkları çalışmalarla ilgili sunum gerçekleştiren Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Erdal Tamrak, ALTİD yöneticileriyle birlikte kış turizminin gelişmesi adına ahenk içerisinde çalışacaklarını belirtti. Bu doğrultuda Hava Sporları Federasyonu ile önemli çalışmalara imza attıklarını söyleyen Tamrak, dünya turizminin havacılık ve sörf gibi adrenalin sporlarından büyük pay aldığını belirterek, “İlerleyen sezonlarda yaptığımız organizasyon sayısını arttıracağız ve Alanya’mıza daha fazla sporcunun gelmesi için tüm gücümüzü kullanacağız” dedi.

‘TBF’YE TAHSİSİ YAPILDI’

Türkiye Bisiklet Federasyonu (TBF) Başkanı Emin Müftüoğlu’nun önemli çabalarıyla dünyada az sayıda bulunan ‘Veledrom’un Alanya’ya kazandırılacağını dile getiren Tamrak, “Konaklı’daki bir Hazine arazisinin TBF’ye tahsisi yapıldı. Sırada projelendirme aşaması var” dedi. Kızılalan’da okçuluk bölgesi oluşturmayı da hedeflediklerini dile getiren Tamrak, okçuluğun dünyada giderek gelişen bir branş olduğunu ve spor-kültür turizmine önemli katkılar sağlayacağını belirtti.

‘GENÇLİK MERKEZİ’NİN TEMELİ ATILDI’

Son olarak Milli Egemenlik Stadyumu’nun yanında Gençlik Merkezi binasının temelinin atıldığını söyleyen Tamrak, burada, kışın Alanya’da yerleşik yaşayan ailelerin ve Alanyalıların çocuklarının tiyatrodan hokeye, satrançtan basketbola birçok sosyal aktiviteye ücretsiz olarak katılabilecekleri bir merkez oluşturacaklarını anlattı.

‘YAPILMASI GEREKENLER VAR’

Spor ve turizmin ayrıştırılmadan bir bütün olarak ele alınması gerektiğini vurgulayan ALTİD Başkanı Sili ise Alanya’nın spor turizminde ciddi bir yol katetmiş olmasına rağmen daha da yapılması gerekenler olduğunu belirtti. Kış döneminde Alanya’da daha fazla sayıda tesisin açık kalabilmesi için spor turizminin ve yanısıra kongre, sağlık gibi turizm çeşitlerine uygun düzenlemeler ve yatırımların yapılması gerekliliğinin altını çizdi.

PERSONEL EĞİTİMİ KONUSU GÜNDEMDE

ALTSO Voc-Test Merkezi yöneticileriyle ALTİD yönetimi görüşmesinde ise önbüro görevlisi 4’üncü seviye yabancı dil yeterlilikleri ve işletmelerin tercihleri üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu. Konaklı Ümit Altay Otelcilik Okulu yöneticilerinin ziyaretinde de öğrencilerin staj dönemlerinde üst seviyede verimle çalışması, moral-motivasyonlarının yüksek tutulması ve staj görecek öğrencilerin kaldıkları ortam ile çalıştıkları otel mesafesinin yakın tutulması konuları görüşüldü. Yapılan son ziyarette ise OTED yöneticileriyle, personel çalıştırma konusunda uygulanan maaş politikası, kalifiye personel, eğitim ve istihdamın arttırılması konuları görüşüldü. OTED yöneticileri bu konularda ALTİD’in desteğini istedi.

VELEDROM NEDİR

 

Veledrom, pist bisikleti yarışlarının yapıldığı spor tesisidir. Toplam uzunluğu 250 metredir. Olimpik bisiklet branşlarından biri olan pist bisikletinde değişik mesafe ve tarzlarda yarışlar gerçekleştirilebilmektedir. Bunlardan en önemlileri 250 metre bireysel sprint, takım takip, omnium, keiring, puanlı 20 kilometre ve 1 saat yarışı sayılabilir. Dünyada ahşap ve beton olmak üzere iki çeşit veledrom türü bulunmaktadır. Veledrom yapılarının geniş olmasından dolayı içerisinde aynı zamanda tüm salon sporları da yapılabilmektedir.
Foto Galeri

Veledrom müjdesi