Foto Galeri

Dünya Alanya’yı tanıyor

215

Körfez ülkelerinden zengin nitelikli turist çekme çalışmaları kapsamında Kuveytli seyahat acente yetkilileri, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) işbirliğinde Alanya’da ağırlandı. Alanya’nın tarihi, kültürel ve turistik alanlarını tanıma fırsatı bulan heyet için ALTİD tarafından akşam yemeği de verildi. Kuveyt’ten yüksek cirolara sahip 9 seyahat acentesi yetkilisi ile 1 basın mensubunun ağırlandığı Red Tower Restoran’da yenen yemeğe Alanya Kaymakamı Erhan Özdemir, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, ALTİD Başkanı Burhan Sili ve dernek yöneticileri, BAKA yetkilileri katıldı. Yemek sırasında yapılan konuşmalarda Kuveyt yetkilileri Alanya’dan bahsederken “Ölmeden önce görülmesi gereken yerler arasında” ifadesini kullandılar.

‘UÇUŞLAR BAŞLAYACAK’

Heyette bulunan Air Arabia yetkilisi Mohammed Eldesouky şu bilgileri verdi: “Ramazan Bayramı’nın ikinci günü 29 Temmuz’da Sharjah–Antalya karşılıklı direkt uçak seferlerine başlayacak. Air Arabia’nın tarifeli direkt Antalya uçuşları Dubai’ye 25 kilometre uzaklıktaki Sharjah Havalimanı’ndan karşılıklı gerçekleştirilecek ve uçuşlar ilk etapta 160 kişilik uçaklarla haftada 3 gün yapılacak. Uçuşlar, Air Arabia’nın Körfez’deki geniş uçuş ağı sayesinde bağlantılı uçuşlarla çevre ülkelerden de yolcuları Antalya’ya getirecek.

KUVEYT HEYETİNDE ŞU İSİMLER YER ALIYOR:

Fam Trip (Tanıtım Gezisi) programı Kuveyt heyetinde Air Arabia’dan Mohammed Eldesouky, Khaitan Travels’dan Hasouna Hammam ve Said Osman, Burhan International’dan Shabbir Hussain, Bobyan Travels’dan Shabbir Asgarali Bohri, Ritz Travels’dan Tameem Afaneh, Caesars Travels’dan Bijumon Chacko, Jumbo Travels’dan Karthikeyan Padmanaban, Al Khaleej Travel’dan Mohammad Alnamshan ile basın mensubu Dania Chouman bulunuyor. Konuk heyete BAKA’dan Isparta YDO Koordinatörü Ali Galip Bilgili, uzmanlar Selin Şen ile Seyitcan Altınkaynak, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü Körfez Pazarı Ülke Uzmanı Burça Yalçın eşlik ediyor.

KAZAK BASINI ALANYA’DA

Öte yandan Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV), yabancı basın mensuplarıyla Alanya tanıtımı stratejisini sürdürerek Kazakistan basın mensuplarını 3 gün boyunca Alanya’da ağırladı. Basın mensupları, Alanya’da bulundukları süre içerisinde emlak ve turizm sektörleri hakkında bilgilendirildiler. Kazak heyete, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) tarafından şehrin tarihi ve kültürel dokusunun bulunduğu alanlar gezdirilerek tanıtıldı. 3 günlük gezinin finalinde ise heyete, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in de katıldığı muhteşem Alanya manzarası eşliğinde bir yemek verildi.

‘NÜFUS 1 MİLYONA YAKLAŞIYOR’

Yemekte konuşan Başkan Yücel, 300 bin nüfuslu Alanya’nın yaz aylarında 1 milyona yaklaştığını söyleyerek, “Alanya’ya 72 ülkeden misafir geliyor. Antalya’ya gelen yabancı misafirlerin üçte birini Alanya’da ağırlıyoruz. Alanya’ya 20 dakika mesafede bulunan Gazipaşa Havalimanı’nın her geçen dönem gelişmesiyle bu sayıları daha da yukarıya çekeceğiz. Belediye olarak bölgemizdeki sivil toplum kuruluşlarımızla el ele vererek Alanya’dan gayrimenkul satın alan 26 bin dolayındaki yabancının refahı ve tatile gelen misafirlerimiz için çalışıyoruz” dedi. ALTİD ve ALTAV gibi kurumlarla yabancı basın mensuplarının Alanya’da ağırlanmasının önemine vurgu yapan Başkan Yücel, “Turizmle basın birbirinden ayrılamaz bir bütündür. Tanıtım turizmin vazgeçilmezidir. Bu sebeple siz Kazak misafirler bizler için çok önemlisiniz. Bundan sonraki süreçlerde de sizleri aramızda görmekten mutluluk duyacağız” dedi. Kazak basın mensupları ise Türk dizilerinin Kazakistan’da çok izlendiğini söyleyerek Türkiye’nin kendileri için ‘Büyük ağabey’ konumunda olduğunu ifade ettiler.

KAZAK HEYETİNDE ŞU İSİMLER BULUNUYOR:

Türk Gazeteciler Kurumu’ndan Naziya Zhoyamergenkizi ve Maksat Kusainov, Akikat gazetesinden Izbasar Shynar, Kazak Radyo’dan Bayan Seydalina, Tilshi gazetesinden Askar Aktileuov, Medeniyet gazetesinden Saniya Abdigappar, Türkistan gazetesinden Akniyet Ospanbayeva, Türk Alemi gazetesinden Kanezova Farida, 1 Mag dergisinden Yerlan Niyazov basın mensubu olarak heyette yer alırken Kaztourism acentesinden Aidana Mukanova ve Daphne Travel’den Fauzıya Kulys, Kazak acentacılar olarak kafilede bulundular.

‘ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMAYA İMZA ATTIK’

Her iki heyetin Alanya’da bulunmasıyla çok önemli tanıtım çalışmalarına imza attıklarını söyleyen ALTİD Başkanı Burhan Sili ise şu değerlendirmeyi yaptı: Bir yandan yerli ve yabancı basın mensuplarını, bir yandan da yine yerli ve yabancı acente, tur operatörü ve uçak şirketleri temsilcilerini Alanya’da ağırlıyoruz. Farklı pazarlardan pay edinme gayreti gösterirken öte yandan Gazipaşa Havalimanı’nın tanıtımına da paralel olarak ağırlık veriyoruz. Güzide Kazak basınının, Kuveytli acente yöneticilerinin ve Air Arabia yetkililerinin bu minvalde Alanya’da bulunmasını sağlayarak önemli bir çalışmaya daha imza atmış bulunuyoruz.
Foto Galeri

Dünya Alanya’yı tanıyor