Foto Galeri

Alanya Film Festivali başladı

256

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) ve Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) katkılarıyla 23-29 Mayıs tarihleri arasında yapılacak olan Uluslararası Alanya Film Festivali’nin açılış kokteyli Zaphan Bar’da yapıldı. Kokteylin ardından düzenlenen açılış seremonisinde ise sanatçılar ve yönetmenler yerli ve yabancı vatandaşlara tanıtıldı.

‘SEVGİ DÜNYAYA ALANYA’DAN YAYILACAK’

Açılış seremonisinde konuşan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “Bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış, çok dinli, çok dilli bir şehir Alanya’ya hepiniz hoş geldiniz. Bugün burada bulunan değerli sinema sanatçıları ve yönetmenleri buraya gelerek bizleri çok mutlu etti. Bu sene 17. kez düzenlenen Turizm ve Sanat Festivali’mizde çok sayıda ülkeden binlerce insanı ağırladık. Günümüzde tüm dünyanın sevgi ve barışa ihtiyacı var. Bu festivalde olduğu gibi, evrensel bir dil olan sinema ile de bu mesajımızı dünyaya yaymayı sürdürmek istiyoruz. Sevgiden beslenen festivallerimizin Alanya’nın tüm dünyaya tanıtılmasında etkili olacağını düşünüyoruz. Şimdiden birinci gelecek filmimizi tebrik ediyorum, eserleriyle yarışacak tüm misafirlerimize de başarılar diliyorum” diye konuştu.

‘TANITIMA CİDDİ KATKI YAPACAKTIR’

ALTİD Başkanı Burhan Sili de, “Bireyler, toplumlar iletişimle hayata başlar. Sinema sanatı da iletişimin en etkili yollarından birisidir. ALTİD’in organizasyonunda, ALTAV, Alanya Belediyesi, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile bu güzel organizasyonun Alanya’ya ve ülkemize olumlu katkı yapacağını düşünüyoruz. Bugün burada olan ve bizleri onurlandıran herkese teşekkür ederiz” diye konuştu.

‘ALANYA’NIN YENİ TANITIM ALANI OLACAK’

ALTAV Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu da, ALTAV olarak 1985’ten bu yana sürekli farklı ülkelerde farklı şekillerde turizm çalışmaları yürüttüklerini belirterek, “Bu deneyimlerimiz sonucunda gördük ki, Alanya’yı sosyal, spor ve kültürel özelliklerle tanıtmak yetmez. Buna ‘Film de ekleyelim’ dedik. Bugün de bu etkinliğin ilkiyle karşınızdayız. Geçtiğimiz iki yıl içerisinde bunun altyapısını oluşturduk ve bugün dünyaya bu sektörde ‘Biz de varız’ demek için buradayız. Tüm dostlarla bir aradayız. Bu nedenle bizi destekleyen ve çalışmamızda yer alan herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Rusya, Beyaz Rusya (Belarus Cumhuriyeti), Ukrayna, Estonya ve Azerbaycan filmleri Türkçe ve Rusça altyazılarla Alanya İskele Şelale Meydanı’nda ve Alanya Mahmutlar Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak. Film gösterim programı şöyle:

23 MAYIS

19.00 Festival Açılış Seremonisi (İskele Şelale Meydanı)

24 MAYIS

14.00 Güzel Çağın Sonu-Rusya (Mahmutlar Kültür Merkezi)

16.30 Brest Kulesi-Rusya/Beyaz Rusya (Mahmutlar Kültür Merkezi)

19.00 Güç-Ukrayna (İskele Şelale Meydanı)

21.00 Büyük Köyün Işıkları-Rusya (İskele Şelale Meydanı)

25 MAYIS

14.00 Sevgili Hans ve Değerli Petro-Rusya (Mahmutlar Kültür Merkezi)

16.30 Çölçü-Azerbaycan (Mahmutlar Kültür Merkezi)

19.00 Eralaş-Rusya (İskele Şelale Meydanı)

22.00 Darya Klimova İçin Eş Arıyoruz-Rusya (İskele Şelale Meydanı)

26 MAYIS

14.00 İç Şehir-Azerbaycan (Mahmutlar Kültür Merkezi)

16.30 Bir Yıllık Uzun Yürüyüş-Rusya (Mahmutlar Kültür Merkezi)

19.00 Sinema Sanatçıları Konseri (İskele Şelale Meydanı)

22.00 Teli ve Toli-Rusya (İskele Şelale Meydanı)

27 MAYIS

14.00 Yeşil Fayton-Rusya (Mahmutlar Kültür Merkezi)

16.30 Yalnız Ada-Estonya (Mahmutlar Kültür Merkezi)

19.00 Son Şans-Belarus Cumhuriyeti (İskele Şelale Meydanı)

21.00 Kırmızı Bahçe-Azerbaycan (İskele Şelale Meydanı)

28 MAYIS

14.00 Babaya Mektuplar-Ukrayna (Mahmutlar Kültür Merkezi)

16.30 Yusufçuk Yuvası-Ukrayna (Mahmutlar Kültür Merkezi)

19.00 Ba Bu-Belarus Cumhuriyeti (İskele Şelale Meydanı)

21.00 Kanatlarında-Rusya (İskele Şelale Meydanı)

29 MAYIS

14.00 Çok Fazla Tesadüf-Azerbaycan (Mahmutlar Kültür Merkezi)
Foto Galeri

Alanya Film Festivali başladı
Alanya Film Festivali başladı