Foto Galeri

Alanya farkını gösterdi

319

 

 

Akdeniz’e kıyısı bulunan 22 ülke ile aynı anda yapılan plaj temizliği Alanya’da da iki farklı noktada başarıyla gerçekleşti. Let’s Do It, Mediterranean (Haydi Yapalım, Akdeniz) sloganıyla yapılan çevre temizliği, Konaklı Mahallesi’ndeki Titan Garden Otel sahilinde gerçekleştirildi. Alanya merkezinde ise yerli öğrenciler ve müzisyenler bir araya gelerek çevre temizliğine dikkat çekti. Organizasyona yerli ve yabancı yaklaşık 300 kişi katıldı. Konaklı’da buluşan gönüllüler, ellerindeki poşetlerle plajdaki çöpleri topladı.

‘DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜYÜZ’

ALÇED Başkanı Şerefnur Kayhan, Alanya’da kötü hava koşullarına rağmen 22 Akdeniz ülkesiyle aynı anda organizasyonu gerçekleştirdiklerini söyledi. Projenin Akdeniz’e kıyısı bulunan ülkelerle aynı gün aynı saatte 5 yıl boyunca yapılmaya devam edeceğini ifade eden Kayhan, “Hava koşullarına rağmen katılımcılarla yaptığımız temizlikte çok az çöp bulduk. Bunun sebebi de mavi bayraklarımız. Bölgemizde 49 noktada 63 mavi bayrak var. Türkiye olarak mavi bayrak sayısında İspanya ve Yunanistan’ın ardından dünya üçüncüsüyüz” dedi.

‘HAVA MUHALEFETİNE RAĞMEN YAPILDI’

Projenin Alanya Koordinatörü Özgür Arslan ise organizasyonun Alanya etabını olumsuz hava koşullarına rağmen kendilerini yalnız bırakmayan gönüllülerle gerçekleştirdiklerini belirtti. Etkinlik ile çevre duyarlılığına dikkat çekmeye çalıştıklarını ifade eden Arslan, hava muhalefeti nedeniyle scuba dalışıyla (Tüplü dalış) denizde dip temizliği yapamadıklarını dile getirdi.

KARDEŞ ŞEHİR HELMSTEDT YALNIZ BIRAKMADI

Etkinlik günü Alanya’da bulunan Almanya’nın Helmstedt kardeş şehir öğrencileri de Alanya sahil temizliğine destek verdi. Alman öğrenci kafilesinin sorumlu öğretmeni Manfred Peschel, “Kardeş şehrimiz Alanya’ya öğrencilerimizle 15 senedir geliyoruz. Bugünkü sahil temizleme etkinliğinde öğrencilerimizle birlikte gönüllü olarak yer aldık. Dünyanın neresinden olursak olalım bu tip aktivitelere katılarak bilinçli nesil yetiştirmek için elimizden geleni yapmamız gerektiğini çok iyi biliyoruz. Alanya gibi güzel bir şehirde bu aktiviteyi gerçekleştirmekten dolayı mutluyuz” dedi.

ORGANİZATÖRLERDEN TAM NOT

Let’s Do It Türkiye organizatörleri ise Alanya’da yapılan etkinliği dakika dakika dünya çapında duyurdu. Alanya etkinliğinden fotoğraflar ve videolar organizasyonun uluslararası web sayfasında gösterildi. Etkinlik esnasında organizasyonun Türkiye temsilcileri, aşırı yağışa rağmen etkinliğin Alanya’da coşku içerisinde yapılmasından mutluluk duyduklarını belirttiler. Telefonla bağlantı kurulan yetkililer, organizasyona sahip çıkan Alanya’nın, dünya çapında en aktif çalışan bölgelerden birisi olduğunu söylediler.

KURUMLAR DESTEK VERDİ

Alanya Kaymakamlığı Proje Koordinasyon Birimi, Alanya Belediyesi, Milli Eğitim Müdürlüğü, Akdeniz Üniversitesi Konaklı Kongre Merkezi, Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD), Alanya Sanayi ve Ticaret Odası (ALTSO), Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV), Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK), Alanya Çevre Eğitimi ve Mavi Bayrak Derneği (ALÇED), TEMA Vakfı, Yabancılar Meclisi, Akdeniz Üniversitesi Alanya İşletme Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi öğrenci konseyleri, Kent Konseyi Gençlik Meclisi, Konaklı Jandarma Karakol Komutanlığı ve TUI-TANTUR etkinliğe destek veren kurumlar arsında yerini aldı.
Foto Galeri

Alanya farkını gösterdi
Alanya farkını gösterdi
Alanya farkını gösterdi