5.Uluslar Arasi Alanya Taş Heykel Sempozyumu Başladi

645

Bu yıl beşincisi yapılan Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu başladı. SempozyumaTürkiye’den Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ferit Özşen, Canan Sönmezdağ, Evrim Kılıç, Yıldız Tülek, Nihat Sabahat katılırken, Romanya’dan Florin Strejac, Yunanistan’dan Gales Kessidis, İtalya’dan Giorgie Cpajak, Çin’den Jiang Chu ve Belarus’dan Victor Kopach’ın katıldı.

Sempozyumun açılışı dün Alanya Belediye Başkanı tarafından yapıldı. 3 Aralık’a kadar devam edecek sempozyuma katılan heykeltraşlar, belediye arkasındaki bilgi şöleni alanında bir ay boyunca serbest konulu yarışmada taşlara şekil verecek.

112 YABANCI VE 28 TÜRK BAŞVURDU

Sempozyuma 112 yabancı, 28 Türk olmak üzere toplam 140 heykeltraşın başvurduğunu belirten Alanya Belediye Başkanı, etkinlikte ortaya çıkan sanat eserleriyle yurt içi ve yurt dışında Alanya’nın tanıtımını sağlayacaklarını söyledi.

Bu konuda gereken ilgi ve desteği vatandaşlardan beklediklerini kaydeden Belediye Başkanı, ayrıca her sene olduğu gibi ‘kent ve sanat’ konulu kompozisyon ve resim yarışması düzenleneceğini dile getirdi. Sempozyumun amaçlarından birinin de çocuklara ve gençlere heykel sanatını tanıtmak olduğunun altını çizen Belediye Başkanı, okullardan sempozyum alanına ziyarete gelen öğrencilere sempozyumla ilgili doküman ve bilgiler verileceğini belirtti.