Covid coronavirüs corona turist

Turistlerin rotası 2021’de nereye ve hangi koşullarda oluşacak?

237

Covid-19 salgını sürecinde geçen 2020’nin ardından, aşının bulunduğu ve yaygınlık aşamasına geçeceği 2021’de insanların nasıl seyahat edeceklerini tahmin etmek giderek zorlaşıyor. Tatilcilerin yüzde 35’i seyahat etmekten çekinirken yüzde 33’ü enfekte olmaktan korkuyor. Bu kesimin yüzde 30’u da enfeksiyon yüzünden erteleme yapıyor. 2021’de yüzde 43’ü bilinen yerleri tercih edeceklerini söylerken yüzde 37’si de yalnızca devletçe güvenli ilan edilen ülkelere seyahat etmek istiyor.

Eğilimleri Covid güvencesi mi belirleyecek?

eDreams Odigeo, değişen seyahat davranışı, mevcut seyahat havası ve tatilcilerin gelecek planları hakkında bir manzara çizmeye çalışıyor.

İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, İspanya, Almanya, Fransa, İtalya, Portekiz ve İsveç’ten yaklaşık 10 bin kişiyle görüşülen çalışmada “İnsanlar 2021’de nasıl seyahat edecek?” sorusuna cevap arandı.

2020’de trendler ne oldu?

Anket çalışmasına katılanların yüzde 35,2’si bu zamanlarda seyahat etmekten çekinmediklerini söyledi. Öte yandan ankete katılanların yüzde 33’ü seyahatleri sırasında enfekte olacağından korktu. Bu korku yüzde 30 tercihle 2020’de tatilinden vazgeçmelerine neden olan en belirleyici faktör oldu.

Kadınların yüzde 50’si ister sahilde ister dağda olsun açık havayı tercih ederken bu mekanları seyahat için güvenli buldular.

Erkek ise daha çok özel konaklama durumuna odaklandı. Erkeklerin yüzde 50’si otellerde ve tatil apartmanlarında (% 40,4) kendini güvende hissetti.

Genç nesillerin davranışı biraz farklılaştı. 18-24 yaşındakilerin yüzde 53,9’u ve 25-34 yaşındakilerin yüzde 48,9’u genel güvenlik önlemlerine ve hijyen düzenlemelerine bakarak tatili güvenli buldu.

Gezginlerin yüzde 57’si Covid-19 nedeniyle iptal edilirse seyahat masrafları ve konaklama için garantili geri ödeme istedi. Ayrıca yüzde 46’sı tekrar yurtdışına seyahat rezervasyonu yapmadan önce Covid-19’a karşı bir aşının gerekli olduğunu düşünüyor.

2021’de tercihi ne belirleyecek?

Daha uzun bir tatil için umutların arttığını belirten rapora göre; katılımcılar tatillerini planlamaya gelince hala temkinli. Ve kısa seyahatleri (% 28) ve son dakika rezervasyonlarını (% 41,8) tercih ediyor. Bununla birlikte, ankete katılanların dörtte birinden fazlası tatillerini yakın gelecekte planlamak istiyor.

Öte yandan 2021’de seyahat destinasyonu ile ilgili olarak hangisini seçeceklerinden emin değiller. Yolcuların yüzde 43’ü bilinen yerleri tercih ettiklerini söylerken, yüzde 37’si yalnızca devlet yetkilileri tarafından güvenli bölge olarak sınıflandırılan ülkelere seyahat etmek istiyor.

Kaynak: www.turizmdatabank.com

Photo by Jusdevoyage on Unsplash


ETİKET