Yumurtlama alanları koruma altında

309

Nesli tehlike altında olan deniz kaplumbağalarının yumurtlama dönemi Alanya’da da devam ediyor. Yumurtlama bölgesi olan Kleopatra ve Keykubat plajlarında tespit edilen yumurta alanları koruma altına alınıyor.

Hangi tehlikelerle karşı karşıyalar?

Yumurtadan çıkan yavruların %3 civarının erginleşebildiği ve yaklaşık 1000 yumurtadan ancak 1 tanesinin 50 yaşlarına ulaşabildiği deniz kaplumbağalarını korumak için denizdeki zararlı faaliyetler kontrol edilmelidir. Balıkçılık, trol avcılığı, hastalık, kirlilik ve sürat motorları dünya genelinde koruma altında olan deniz kaplumbağaları için birer tehlike olmaktadır. Peki ya plaja yumurtlama için çıkan bir deniz kaplumbağası görürsek ne yapmamalıyız veya yapmamalıyız?

Deniz Kaplumbağası Kumsala Çıkıyor. Nasıl Davranalım?

– Ortamın karanlık olmasını sağlayın.

– Sessiz olun.

– Görüntü almak için yaklaşmayın, kesinlikle flaş patlatmayın veya kamera ışığı açmayın.

– Sizi göremeyeceği alana çekilin.

– Alanya için bu numaradan yetkilileri haberdar edin: Alanya Doğa Koruma ve Milli Parklar İşletme Şefliği 0242 5115812

Sonra ne olacak?

Yetkililer, gösterdiğiniz bölgeyi koruma kafesiyle koruma altına alacaklar. Yumurtalar yaklaşık 60 gün sonra çatlamaya başlayacak ve yavru deniz kaplumbağaları denize doğru hareket edecekler. Bu yolculuğa kesinlikle müdahale etmeyin. Fakat şehirdeki ışıklandırmadan dolayı veya herhangi bir sebeple yolunu şaşıran kaplumbağaları deniz kıyısına bırakabilirsiniz.


ETİKET