Öğrenci Dostu Konaklama İşletmesi Projesi

343

Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan’ın da katılımı ile Alanya Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleşen törende protokol metnini A.Ü.Alanya İşletme Fakültesi Dekanı Prof Dr İbrahim Güngör, Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu,  Mahmurlar Belediye Başkanı Ali Çelik, Oba Belediye Başkan Yardımcısı Mükerrem Babaoğlu, Kestel Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Tosmur Belediye Başkanı Musa Özdemir, ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan ve ALTİD Başkan Yardımcısı Hayriye Sadullahoğlu Argun imzaladı.  

Protokol töreninden önce A.Ü.Alanya İşletme Fakültesi Dekanı Prof Dr İbrahim Güngör, hedeflerinin hem ilçemizde yükseköğrenim gören öğrencilerin fiziki şartları öğrenci yurdunu aratmayacak düzeyde, hijyenik ve güvenli bir ortamda konaklamasını sağlamak ve hem de ilçemizde kış aylarında kapanan çok sayıda apart otele ekonomik katkı yaparak şehir ekonomisine canlandırmak olduğunu ifade etti. Güngör, ailelerin çocuklarını emanet edeceği yurtlar konusunda hassas olduğunu ve bunun da gayet doğal olduğuna işaret ederek, “Alanya’daki apart otellerin fiziki şartları ve hizmet anlayışının sadece turizme uygun olduğu şeklinde düşüncenin aileler arasında tedirginlik yarattığını tespit ettik. Bu amaçla proje kapsamındaki otellerin tam anlamıyla bir yurt anlayışında kendisini yenilemesini uygun gördük. Bu projeye destek veren tüm kuruluşlara teşekkür ederim” dedi.

Ardından ALTSO Genel Sekreteri Servet Ünlü, projeyi kapsamlı biçimde anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Ünlü; “Projenin amacı, kapsamı ve sisteme dahil olacak otellerin belirlenmesi ile denetlenmesi konularında bilgi verdi. Alanya’da bulunan apart otellerin sisteme uygunluğunun belirlenecek kurul tarafından seçileceğini ve başvuruların ALTSO’da oluşturulacak büroya yapılacağını söyledi.  Projeye dahil olmak amacıyla başvurularının alınmasının ardından belirlenecek otellerin denetlenmesi amacıyla da bir kurul oluşturulacağını ve bu kurulun tesisleri belirli periyotlarla denetleyeceğini dile getirdi. Belirlenen apart otellere projenin beratının verileceğini anlatan Ünlü, özetle belgelendirme kurulu, denetim komisyonu ve Belgelendirme Kurulu Bürosu’nun işleyişini anlattı.