Gazipaşa Havaalanı Haziran’da Açılıyor

769

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası’nın davetlisi olarak Antalya’nın Alanya ilçesine gelen Akın, ALTSO Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya katıldı. Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan, Gazipaşa Kaymakamı İsmail Gültekin, Alanya, Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, Gazipaşa Kaymakamı Cem Burak Özgenç ve çok sayıda turizmcinin katıldığı toplantıda, TAV Havalimanları Holding A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Gazipaşa Havaalanı’nın son durumu ile ilgili bilgi verdi.

Havaalanına uçağın haziran ayında ineceğini anlatan Akın, “Bunu çok rahatlıkla söyleyebilirim. İlk etapta A-319 dediğimiz Airbus uçakları çok rahatlıkla inecek. İnşallah seneye de Boeing 747’leri indiririz. Böylece sorun kalmayacak. Şu anda havaalanının pist uzunluğu bin 900 metre. İstimlâk ile ilgili meseleleri çözdüğümüz takdirde pist uzunluğu 2 bin 400 metreye çıkacak. Böylece önümüzde hiçbir engel kalmayacak. Havaalanımızda güvenlik açısında en son teknik cihazların hepsi olacak” dedi.

Yaptıkları araştırmaya göre, havaalanının bulunduğu bölgede son 10 yılda sert ve ters esen rüzgara rastlanmadığını belirten Akın, “Yılda 3-5 gün aşırı sert esen ters rüzgar olduğu takdirde uçuşlar kısa süre iptal edilir. Biz son 10 yılın hava raporlarını inceledik ve böyle bir duruma rastlamadık. Biz özel bir havaalanı işletmecisi olduğumuz için sizler gibi düşünüyoruz. Uçak inebilirse iner, inemeyeceği hava şartları varsa inmez. Esenboğa’ya da uçak inemediği gün oluyor. Günün belirli saatlerinde uzak inemiyorsa bu Gazipaşa’ya havaalanı yapılmamasını gerektirmez” şeklinde konuştu.
Gazipaşa Havaalanı’nın Antalya’ya rakip olmayacağını ifade eden Akın, kendi müşterisini kendisinin oluşturacağını söyledi. Havaalanının tek pist ortamında çok yoğun çalışmayacağı bilgisini veren Akın, saatte 2 uçağın ineceğini söyledi.

ALTSO Başkanı Kerim Taç da yıllardır ümit bağlanan Gazipaşa Havaalanı’nın sadece Gazipaşa ve Alanya ilçelerini değil, Anamur’a kadar uzanan kıyı bandına olan bir yatırım olarak görüldüğünü söyledi. Taç, havaalanının özellikle doğu beldelerinde yoğunlaşan yabancı uyruklulara yönelik konut satışlarını tetikleyeceğini kaydetti.