Anadolu Selçuklu Şehirleri ve Uygarlığı

842

Ülkemizdeki Anadolu Selçuklu şehirlerinin sahip oldukları tarihi ve kültürel değerlerin tanıtılması ve korunması amacıyla Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde Selçuklu Belediyesi tarafından 7-8 Ekim tarihlerinde bir sempozyum düzenlendi.

Ülkemizdeki Anadolu Selçuklu şehirlerinin sahip oldukları tarihi ve kültürel değerlerin tanıtılması ve korunması amacıyla Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde Selçuklu Belediyesi tarafından düzenlenen “Anadolu Selçuklu Şehirleri ve Uygarlığı” konulu sempozyumda ülkemizin geçici listesinde UNESCO “Dünya Kültür Mirası Adayı” olarak ilk sıralarda yer alan Alanya Kalesi anlatıldı.

7–8 Ekim tarihlerinde Konya’da yapılan sempozyumda; Belediye Başkanı, günümüzde Anadolu Selçuklu mirası ile kimliğini özgün olarak koruyabilmiş ender kalelerden birine sahip şehrimizi, tarihi dokusunu, kültürel mirasını ve bu konuda Alanya Belediyesi’nin yaptığı çalışmaları anlattı.

Alanya Belediye Başkanı’nın yanı sıra, Konya Selçuklu Belediyesi, Konya Büyükşehir Belediyesi, Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Niksar Belediyesi, Akşehir Belediyesi ve Amasya Belediyesi de yörelerindeki Selçuklu eserleriyle ilgili sunumlar yaptı. Toplantıda ayrıca; Anadolu’daki Selçuklu eserleri konusunda çalışmalar yapan akademisyenlerde birer sunum yaparak Selçuklu tarihine ışık tuttu.