Foto Galeri

Alanya’nın Mavi Bayrak sayısı 85

48

Bu yıl Türkiye’de 551 plaj, 23 marina ve 10 bireysel yat ile 14 turizm teknesinde Mavi Bayrak dalgalanacak. Alanya’da Mavi Bayrak denetimleri sürüyor.

Türkiye Mavi Bayraklı plaj sayısını arttırmaya devam ederek Mavi Bayrak programına dâhil ülkeler arasında yeniden dünya 3’üncüsü oldu. Ülkemiz özelinde ise Antalya 231 plaj, 5 marina ve 14 yat ile birinci sırada yerini aldı. Alanya kent ölçeğinde 2022 yılı Mavi Bayrak ödülüne layık görülen 74 tesis plajı, 7 halk plajı, 3 turizm teknesi ve 1 marina işletmesinin sezon denetimleri başladı.

Alanya Belediyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) iş birliğiyle faaliyetlerinin devamlılığı sağlanan Damlataş Halk Plajı, Engelsiz Yaşam Alanı Halk Plajı, Kleopatra Doğu Halk Plajı, Kleopatra Batı Halk Plajı, Keykubat Batı Halk Plajı, Keykubat Doğu Halk Plajı ve Gençlik Merkezi önü halk plajı olmak üzere 7 Mavi Bayraklı halk plajının denetimleri yapıldı.

Halk plajlarında gerçekleştirilen denetimler sonrasında Alanya Belediyesi Engelsiz Yaşam Alanı Halk Plajı’nda gerçekleştirilen törenle TÜRÇEV Antalya Koordinatör Yardımcısı Ömer Keskin tarafından Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ve ALTİD Başkanı Burhan Sili’ye halk plajlarının bayrakları teslim edildi.

MAVİ BAYRAK NEDİR?

Mavi Bayrak, uluslararası bir çevre ödülü ve sertifikasyon programıdır. Bu program; plajların, marinaların ve yat limanlarının çevre yönetimi, su kalitesi, güvenlik ve hizmet kalitesi gibi çeşitli kriterlere uygunluğunu değerlendirir.

Mavi Bayrak programı 1987 yılında Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (Foundation for Environmental Education – FEE) tarafından başlatılmıştır. Amacı, çevre bilincini artırmak, sürdürülebilir turizmi teşvik etmek ve mavi bayrak alan bölgelerin çekiciliğini ve kalitesini vurgulamaktır.

Bir plaj, marina veya yat limanı Mavi Bayrak almaya hak kazanmak için belirli kriterlere uymalıdır. Bu kriterler arasında su kalitesi, çevre yönetimi, güvenlik önlemleri, temizlik, eğitim ve bilgilendirme yer alır. Her yıl yeniden değerlendirme yapılır ve Mavi Bayrak ödülü kazananlar sezon boyunca bayrakları göndere çekerler.

Mavi Bayrak, turistler için güvenilir ve çevre dostu bir tatil destinasyonu seçerken bir rehber görevi görür. Aynı zamanda yerel topluluklara ve işletmelere de çevre yönetimi konusunda teşvik sağlar ve sürdürülebilir turizm uygulamalarını teşvik eder.


ETİKET


Foto Galeri

Alanya’nın Mavi Bayrak sayısı 85
Alanya’nın Mavi Bayrak sayısı 85
Alanya’nın Mavi Bayrak sayısı 85