Hollanda Turizm Pazarı Raporu

573

Tüm turizm paydaşlarını (tur operatörü, acente, otel ve potansiyel misafirleri ) bir araya getiren turizm fuarı Vakantiebeurs, Hollanda’nın Utrecht şehrinde 15-19 Ocak 2020 tarihleri arasında gerçekleşti. Alanya’mızı bu fuarda da alanya turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV)  temsil etti.  Alanya turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili ve ALTAV/ALTİD  Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu,  fuar alanında çeşitli temaslar gerçekleştirdi.

Bakanlık çatısı altında bulunan Alanya standında fuar ziyaretçilerine Alanya’nın turizm potansiyeline ilişkin bilgiler aktarıldı ve promosyon malzemeleri dağıtıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Müşaviri Erdem Acır ve diğer temaslar neticesinde  alınan bilgiler doğrultusunda 2019’da  1 milyon 100 bin Hollandalının (Ocak-Kasım 2019 arası 1.083.763) Türkiye’ye geldiği, 2020 de ise hedefin 1 milyon 300 bin civarında olduğu şeklindedir.

Fuar süresince turizm bakanımız, tur operatörleri, acente ve uçak firmaları temsilcileriyle yapılan görüşmelerde  2020 yılında da yükselen Türkiye ve Alanya talebinin devam edeceği tespit edildi. Alınan verilere göre Corendon’un satışları yüzde 10, TUI’nin satışları yüzde 20 civarında  artıda. Diğer firmaların temsilcileri de bu düzeyde artışlar ifade etti.  Ancak bu artışlar halihazırda Thomas Cook’tan dolayı alınan artışlar şeklinde değerlendirildi. Buna rağmen Hollanda/Belçika pazarlarının geçen seneye oranla ortalamada yüzde 10 civarında artış göstereceği de değerlendirildi.


ETİKET