Foto Galeri

ZDF TV’nin web sayfasında Alanya’ya geniş yer verildi.

340

Almanya’nın ikinci kanalı ZDF TV’nin web sayfasında Alanya’ya geniş yer verildi. Almanya’nın en çok tıklanan web sayfaları arasında yeralan ZDF’de yerelan Alanya haberleri, Alanya’daki yerleşik Almanlar’ında büyük beğenisini kazandı.

Yeni başlayanlarla , uzun süreli tatil yapanlar arasında :

Türkiye’nin sahil kenti Alanya’daki yaşlı emekli Almanlar nasıl bir nüfus oluşturdular ve değiştiler.
Parlak güneş altında yılbaşı süsleri ile süslenmiş Palmiye ağaçları altında filtre kahve.
Özellikle kış aylarında huzur ve sükunet arayan Almanlar tatil bölgelerinin kalesi olan Alanya’da konuşlanıyorlar.Bu şirin Türk kentinde almanlar yaşam tarzlarından ve alışkanlıklarından bir şey kaybetmiyorlar.Aslında herhangi bir öğleden sonra program yapabilirsiniz.Terastan sarkan asma yaprakları arasından altın sarısı güneş ışığı parlıyor.Kısa kollu t-şört ve terlikle güneşe karşı bronzlaşmak için oturmuş misafirlerin hiç acelesi yok.Yıldızlarla bezeli müzik kutusundan ‘ yavaşça karlar çiseliyor’ şarkısı çalarken bir bayan arkadaşına anlatıyor; dün düşünürken hava bugün daha yeni soğudu.Termometreye baktığımda 18 dereceydi.
Papaz Reiner Wutzkowskı toplanmış olan kalabalığı selamlayıp, yüksek sesle konuşurken onu dinleyen 30 kişi takriben 60 ve üzeri yaşlardaydı.

Güneş ve tedavi

Güneşli bir yılbaşı kutlamasının sergilendiği yer ; Anadolu’nun güneyindeki tatil kentlerinin kalesi ve Türk Rivyerası olan Alanya.Orası yalnızca kahvelerini içen kilise cemaatini oluşturan Almanların geldiği bir yer değil.Alanya kış aylarında Alman emeklilerinin oluşturduğu bir koloni haline geldi.Daimi müşteriler uzun süreli tatil için geliyorlar, bazıları on yıllardır yılda birkaç defa geliyor.Onlar bu güzel havayı teneffüs ediyorlar ( Güneş bizim yaşlı romatizmalı kemiklerimize iyi geliyor) ve almanca konuşan kalifiye personel ( kendi oğlunuz gibi içtenlikle selamlıyorlar) ve diş doktoruna gidiyorlar ( bu tedavi Almanya’dakinden en az üç misli daha az bir fiyata mal olmaktadır.)

Bira,Bayrak ve gelişme :

90 yaşındaki Luise Andrich sekiz yıldır kışı Alanya’da geçiriyor ve Yazın da Alanya’ya geldiğini ve kaldığı otelin daima dolu olduğunu söylüyor.Gerçi o tanıdıklarından hep Türkiye mi? Sen delirdin mi? Oralar taşralı Katoliklerle dolu gibi sözler söylediler .Ama burada her şey son derece temiz ve güzel.Ben hiç korkmadan sokakta , plajda , kalede yada rıhtımda rahatça dolaşmaya çıkabilirim.Ve birkaç kuruş verip otobüsle her yere gidebiliyorum.Luise Andrich 3 ay ,yarım pansiyon ,uçak dahil orta sınıf bir otele 1800 Euro ödüyor.Bir kaç adım ilerdeki şaka barda Heinz,Günter ve Kurt oturuyorlar, ki bu arkadaşlar yıllar önce Alanya’da tanışmışlar.Heinz ; benim burada evdekinden daha çok tanıdığım var diyor.Masada siyah-kırmızı-sarı bayraklarla beraber 3 şişe efes pilsen birası vardı.Muhabbet ekonomik krizden ,alkol fiyatlarının artışından,toroslar da yapılan turlara,gelecek yılın tatil planlarına kadar devam ediyordu.Kurt heyecanla ortaya atılarak ; biliyor musun biz daha 8 yıl önce sokaklarda botlarla gezerken şimdi yüksek ökçeli ayakkabılarla caddelerde dolaşabiliyoruz , dedi.

Yeni Alanyalılar :

Alanya 50 sene önce muz bahçeleriyle,eski bir kalesiyle ve havası astıma iyi gelen mağarasıyla bir taşra köyü idi.Bugün ise , çeyrek milyonluk nüfusu ve 150 bin yatağı ile modern bir şehir olmuş.Almanların da büyük payı olan bir gelişim.Birincisi Turizm alnındaki sorunların çözümü.Alman kamping çilerle başladı ve şimdilerde yılda 2 milyon alman turist ağırlıyor.

Yabancılar Meclisi : Örnek Alanya

Fakat bu yalnızca komşularımızı farklı olduklarını hissettirmek değil.Yabancılar meclisi başkanı ve turizm komisyonu başkanı Abdullah Karaoğlu,yasalarda olmasada bu meclisin bazı konularda belediye başkanının dikkatini çekecek konularda yerli halka göre daha ısrarcı oldukları söyleniyor.Yeni Alanyalılar diye sesleniyorlar. Alanya entegrasyon için bir örnek olabilir mi?Antalya’dan 150 Km uzakta çalışan avukat Erol Esen iyi bir adım olduğunu ve Alanya’ da yaşayan Almanlar ve diğer yabancıların bir potansiyel oluşturduğunu söyledi.

Yerli olmak-Belli ölçülerde :

Bu tür şeyleri yeni Alanyalılar çoktan aşmışlar.Prima-Türkei adında bir gazeteleri var.
Bazıları hayvan barınağı ile ilgileniyor.Bazıları komşuları ile iyi ilişkile içinde olmayı seviyor.Papaz Wutzkowski , biraz anlayış ve alçak gönüllü olmak yerterli diyor ve Burnu havada olan insanlar zaten Türkiye’ye gelmiyor , diye ekliyor.
Foto Galeri